העצים, שמהם בנויים כלי הנגינה שלנו

לרכשית עצים נא להתקשר: 054-7655797 ירון

מהגוני

Mahogany - מהגוני הוא עץ אדמדם אשר מגיע בעיקר מדרום ומרכז אמריקה. בעל צליל מאוד אורגני ומדגיש בעיקר את המידריינג' של הכלים האקוסטיים. מאד פופולפרי בתיבות תהודה של כלי נגינה אקוסטים וצווארים. מקנה צליל מאוזן.

סאפלי

Sapele - סאפילי נחשב בטעות למהגוני אפריקאי. הוא מגיע ממערב אפריקה ובעל מראה המזכיר מהגוני. גם בסאונד הוא מזכיר את המהגוני עם יותר גבוהים ובעל ססטיין מאד חזק עקב הגדילה המהירה של העץ. נמצא לרוב בגופים של כלי נגינה אקוסטים.

רוזווד

Indian Rosewood - סיסם הודי הוא אחד העצים האהובים ביותר. הוא בעל ספקטרום מעט רחב יותר מהמהגוני ומקנה סאונד עמוק ובהיר. יותר דגשים בLOW END ובהיר בTOP END. נמצא אותו בעיקר בתיבות תהודה, גשרים ופרטבורד (לוח סריגים). מגיע אלינו מהודו. החל מ2017 ישנן תקנות חדשות אשר מגבילות את הסחר והיצוא בעץ. לצערינו, העץ נחשב מוגן ולאחר 2017 הסחר בו כמעט ואסור (דרושים אישורים מיוחדים והרבה כאב ראש).

רוזווד ברזילאי

Rio Rosewood - דלברגיה שחורה (רוזווד ברזילאי) אסור לייצוא כחומר גלם מברזיל ולכן הוא מאד נדיר. נמצא אותו לרוב בכלי נגינה ברזילאיים, אך כיום הממשל הברזילאי מקפיד מאד גם על ייצוא של כלי הנגינה. די זהה בסאונד לרוזווד הרגיל אך הטקסטורה שלו מרהיבה יותר.

אובנגקול

Ovangkol - אובנגקול מזכיר בסאונד, שהוא מקנה, את הרוזווד עם מעט יותר גבוהים (אך לא כמו המייפל)  ועם מייד ריינג' מלא יותר.  נמצא אותו בעיקר בתיבת התהודה של כלי נגינה. מגיע ממערב אפריקה ולכן נקרא לפעמים ובשוגג רוזווד אפריקאי.

עץ אגוז

Walnut - אגוז הוא עץ יפה מאד ובעל קושי המזכיר מעט את הקואה. הוא נמצא היכנשהו בין המהגוני למייפל בטונליות. סאונד מלא ועמוק אשר "ייפתח" עוד עם השנים ככל שמנגנים עליו. נמצא בעיקר בכלי נגינה פורטוגזים ואמריקאים.  מגיע לרוב מארה"ב. העץ רגיש יחיסת ליובש ונוטה להסדק, ללכן מומלץ לשמור עליו.

אבוני

Ebony - אבוני הוא עץ כהה ממערב אפריקה והוא פופלרי מאד בפרטבורד. עץ קשה מאד (שוקע במים!) המקנה סאונד עשיר, נקי עם ספקטרום רחב והרבה נמוכים. נמצא בעיקר בפרטבורדים וגשרים.

אבוני מקסר

Macassar Ebony - אבוני מקסר הוא עץ אקזוטי המגיע מאינדונזיה. מזכיר מאד את האבוני רק עם באסים חזקים יותר.  תזוזת היד, בין הצוואר לגשר, מורגשת מאד. לוקח לעץ תקופה עד ש"נפתח".

KOA

Koa - קואה מגיע מהוואי והוא העץ המסורתי של ה'יוקולילי'. עץ קשה מאד והוא מעין שילוב של מהגוני ומייפל בטונאליות שלו עם נמוכים יפים. לעץ לוקח זמן רב, עד ש"נפתח" ואז המידריינג' מתרחב ומתקבל צליל עשיר ומתוק יותר. לכן גם עם הכלי נגינה שלכם בעל סאונד בהיר נגנו עליו עוד זמן עד לקבלת הסאונד הנעים של הקואה.

MORADO_1-980x490-1-980x490.jpg

Pau Ferro - פאו פרו  (נקרא גם Brazilian ironwood או morado) מגיע מדרום אמריקה .מזכיר מאוד את הרוזווד  בטונאליות ובמראה ולכן, נקרא לפעמים גם רוזווד סאנטוס. אך קשה יותר ובעל צבע בהיר יותר. מקנה סאונד יפה מאד, נקי, מדוייק עם נמוכים מודגשים וגבוהים מנצנצים... נכנס יותר ויותר כתחליף לרוזווד.

קווילטד מייפל
בירד אייז מייפל
עץ מייפל

Maple - מייפל הוא עץ מצפון אמריקה ומקנה צלילי מאוד מפוקס, חם אשר "חותך את המיקס". הוא בעל ווליום חזק וססטיין ארוך. עץ מאד מוזיקלי ובעל צבע בהיר. יכול להגיע במספר צורות - (מימין: מייפל רגיל, פליים מייפל, בירד אייז מייפל וקווילטד מייפל). לצורות אין הבדל בצליל פרט למראה, אך מבחינת סאונד רצוי שהסיבים יהיו ישירים ככל שניתן.

ארז

Cedar - ארז הוא עץ חזק אשר "מגביר" עצים שקטים במיוחד. נמצא בעיקר בצווארים עקב משקלו הקל יחסית וגם כטופ של כלי נגינה, בעיקר ספרדים. סאונד חם, פתוח ורך.

ספרוס

Spruce - אשוחית מגיע ממרכז אירופה והוא הפולפולרי ביותר בטופים של כלי נגינה עוד מימי הכינור של סטרדיווריוס. מקנה צליל חזק מאד. ידוע בשל יכולות הויברציה המעולות שלו עקב הסיבים הישירים.

עץ דובדבן

Cherry - דובדבן אמריקאי נמצא בעיקר בכלי נגינה אמריקאים והוא אופייני מאד בדולצימרים. מקנה צליל עשיר ומאוזן.

אמבויה ברזילאי

Imbuia - אמבויה הוא אגוז ברזילאי .עץ קשה וצפוף אשר מקנה צליל בהיר וברור. מדגיש נמוכים. נמצא אותו בגב של חלק מכלי הניגנה הברזילאים.

עץ ליבנה

Birch - ליבנה הוא עץ חזק מאד וצפוף מאוד עם גוון סאונד בהיר יחסית. עושים ממנו בעיקר כלי הקשה כמו קחון ותופים אך לפעמים נמצא גם בכלי נגינה. מגיע מאירופה או ארה"ב.

Sycamore

Sycamore - שקמה הוא עץ עם סאונד בהיר מאד ומשמש בעיקר לבניית גיטרות פלמנקו. העץ נפוץ גם בדולצימר אמריקאי. העץ מגיע מהמזרח התיכון וצפון אמריקה.

Naranjillo

Naranjillo - נרנחיליו הוא עץ פרי הגדל בדרום אמריקה ומשמש בעיקר לבניית הגוף של ה'צ'ארנגו'. סאונד המזכיר את עץ המייפל.

Whitewood

Whitewood- וויטווד נראה אותו לרוב בכלי נגינה לא יקרים המיוצרים בסין.

ALDER

Alder - אדר עץ פופלארי מאד בעיקר בגיטרות חשמליות. מקנה צליל עשיר עם הרבה נמוכים, סאונד חם והרבה ססטיין.

Basswood

Basswood - או Linden או Lime  (תרזה בעברית)  עץ הגדל באירופה ונראה אותו בעיקר בכלי נגינה המיוצרים ביפן או במזרח אירופה . די דומה בתכונות הסאונד לעץ מייפל.

Cypress

Cypress - ברוש הוא עץ פופולארי מאד בגיטרות פלמנקו. בעל סאונד בהיר וברור. מזכיר מעט את המייפל.

Eucalyptus

Eucalyptus - אקליפטוס מגיע כמובן מאוסטרליה ודי זהה בתכוניתיו הטונאליות לאלו של הרוזווד. נפוץ מאד בגיטרות פלמנקו.

Wenge

Wenge - נקרא לעיתים גם Panga Panga הוא עץ צפוף מאד ובעל תכונות המזכירות רוזווד הברזילאי. העץ מגיע מאפריקה. נראה אותו בגופים של כלי נגינה אקוסטים ובפרטבורד.

Purpleheart

Purpleheart - או נזרנו הוא עץ הגדל בדרום ומרכז אמריקה. הוא בעל ססטיין חזק עקב הסיבים הישירים של העץ. נראה אותו בעיקר על כלי נגינה ברזילאים.

Poplar

Poplar - צפצפה הוא עץ רך יחסית ובעל רזוננס נכון. דומה בתכונות הצליל לעץ Alder.

beech

Beech - אשור (נקרא גם בוק) הוא עץ המגיע מאירופה. הוא עץ חזק מאד וכבד,הוא אינו ידוע במוסיקליות גבוהה . נראה אותו בגופים וצווארים של כלי נגינה ולעיתים גם גיטרות חשמליות, בעיקר בכלי נגינה לא יקרים יחסית.

Mulberry

Mulberry - עץ תות משמש בעיקר לבנית כלי נגינה בעלי גב קעור המגיעים לרוב ממערב אסיה כגון אירן, תורכיה וחלק מכלי הנגינה היוונים. ברוב המקרים הוא מגולף כחתיכה אחת. נראה אותו גם בכלי הקשה.

African Padauk

African Padauk - פאדוק מזכיר מאד את הרוזווד מבחינה טונאלית ולכן משמש כתחליף שלו, בעל צבע אדמדם וקל לעבודה הרבה יותר מרוזווד. פופולרי מאד בעוּד ערבי וכיום מתחיל גם בגיטרות אקוסטיות כתחליף לרוזווד.

Senna siamea

Senna Siamea - קאסלפיני הוא עץ המגיע מדרום מזרח אסיה ובעל תכונות המזכירות מאד רוזווד. משמש כתחליף לרוזווד בכלי נגינה אשר מיוצרים בוייטנאם ודרום מזרח אסיה.

Oak wood

Oak - אלון הוא עץ שדי נדיר לראות בכלי נגינה. בונים איתו בעיקר גיטרות אקוסטיות והוא מקנה סאונד נקי וטרבלים יפים. בעבר היה נפוץ מאד בגיטרות אקוסטיות ולאט לאט דעך השימוש בו. כיום ישנם כלים שעדיין נבנים איתו.

NATO GUITAR

Nato - נאטו הוא עץ המזכיר מעט את המהגוני ולכן נקרא לפעמים Eastern Mahogany. העץ הוא זול מאד ולכן נראה אותו לרוב בגופים וצווארים של כלי נגינה זולים יחסית.

hornbean.jpeg

Hornbeam - אלה הוא עץ לא נפוץ יחסית בכלי נגינה אך נראה אותו, לרוב, בכלי נגינה המגיעים מהמזרח התיכון בעיקר בצווארים אך לעיתים גם בגוף.

juniper_wood_texture_3_by_mr_stock_d1fw3

Juniper - ערער הוא עץ ממשפחת הברושים ונפוץ מאד בעולם הנגרות, אך אינו נפוץ בכלי נגינה. נראה אותו, בכל זאת, בכלי נגינה תורכים.

brazilian-lacewood-sealed__71501.origina

Lacewood - גרווילאה הוא עץ נפוץ מאד בנגרות וגם בחלק מכלי הנגינה. שמו נגזר מצורת העצה שלו המזכירה תחרה (Lace).

london-plane-s.jpg

Platanus - דולב הוא עץ יחסית נדיר בכלי נגינה אך נראה אותו לרוב בכלי נגינה עתיקים.

WOO117-2-597x400.jpg

Palm - שזיף הוא עץ יחסית נדיר בכלי נגינה אך נראה אותו לרוב בכלי נגינה עתיקים.

istockphoto-522794744-170667a.jpg
u-g-Q10559D0.jpg

Ash - מילה הוא עץ שגיטרות הפנדר הראשונות נבנו ממנו. עץ כבד ומקנה סאונד בהיר ומלא הרמוניות. אש ביצות (swamp-ash, בתמונה הימינית), גדל באיזור ביצות ובעל שורשים ארוכים. מקנה סאונד טווינגי, מתוק ואוורירי.

istockphoto-522794744-170667a.jpg

Paulownia - פאולוניה הוא עץ שמקורו בסין ולכן נראה אותו לרוב בכלי נגינה אשר מגיעים מסין. הוא עץ רך יחסית ולכן קל לעבודה. מזכיר מעט את האש בטונאליות.

14256005-pero-texture-seamless-tile.jpg

Pear - אגס הוא עץ קשה ולרוב יופיע בתור גשרים ומפתחות.