משפחת מנדולינה

January 9, 2019

מנדולינה, מהיא?

טוענים שמקור המנדולינה מגיע מאיטליה ומקור השם נובע מצורתה כצורת שקד - mandorla באיטלקית. המנדולינה מכוונת ממש כמו כינור - GDAE ולכן מיד נכנסה לעולם הפולק עקב הקלות בנגינה לנגני הכינור.

ברמה עקרונית, ישנם שתי סוגי מנדולינות עיקריות, ידועות ופופלריות.

מנדולינה איטלקית או נפוליטנית - מאופיינת בגב עגול, כמו של עוד ערבי או לאוטה. זהו הכלי המקורי אשר התפתח מהרנסאס וקיבל את צורתו הסופית בנאפולי במאה ה-18.

הפופולריות של המנדולינה גדלה עקב הגירה של נגנים ובוני כלי נגינה ליתר יבשת אירופה וארצות הברית. כמו שההבדל המהותי בין בוזוקי יווני לבוזוקי אירי, לא כל בוני כלי נגינה ידעו לבנות מנדולינות עם גב עגול והחלו לבנות מנדולינות עם גב שטוח. כך, התפתחה מנדולינה אמריקאית המוכרת לנו. היא מאופיינת בגב שטוח ופתחי תהודה בצורת F. אחת החברות העיקריות שעיצבו את המנדולינה בסוף המאה ה- היא 18... גיבסון. כן חברים וחברות, גיבסון החלו את תחילת דרכם במנדולינות ורק לאחר מכן גיטרות אקוסטיות ורק באמצע המאה ה20 גיטרה חשמלית.

 

מנדולינה נפוליטנית של Ashbury
 

מנדלוינות של גיבסון

גיבסון, פיתחו שתי צורות עיקיות למדולינה.

הראשונה היא Florentine או F אשר בעלת מבנה גוף מעוגל. והצורה השניה היא A והגוף בעל צורה של טיפה.

פתחי התיבה הם בעיקר פתחי F או אובאלים. לרוב, מנדולינה F פופולארית מאד בקרב נגני הבלוגראס ואילו מנדולינה A לכל שאר סוגי המוסיקה. אך, כמובן שאין חוקים ונראה גם נגני בלוגראס עם מנדלוינה A. עקב הצורה הייחיודת של מנדולינה F מחירה יהיה תמיד יקר יותר ממנדולינה A.

                                  מנדולינה A של Kentucky                 מנדולינה F של The Loar

 

התפוצה בעולם

המנדולינה הגיעה גם לפורטוגל ואם עקבתם אחרי המאמרים שלנו וראיתם שהפורטוגלים הפיצו את המוסיקה שלהם כולל כלי הנגינה שלהם בעולם, המנדולינה שלהם הגיעה גם לברזיל. המנדולינה הברזילאי (או בנדולים) מעט שונה מהמנדולינה האמריקאית. גב המנדולינה שטוח, פתח התהודה עגול והגוף רחב יותר ומזכיר גיטרה פורטוגזית קטנה. המנדולינה הפורטוגזית, אפוא, מזכירה את המנדולינה הנפוליטאנית רק עם גב שטוח.