קחון - כל מה שאתם צריכים לדעת

July 27, 2017

קצת היסטוריה

קחון בספרדית פירושו קופסא או ארגז. אך אל תטעו מקורו אינו בספרד, למרות שהוא פופלרי מאוד במוסיקת פלמנקו. מקורות הקחון מגיעים מפרו בדרום אמריקה על ידי עבדים אפריקאים מהמאה ה-16 וכשמו כן הוא - הקחון החל את דרכו כארגז פירות ששיחררו מעט את המסמרים ואז יכלו לתופף עליו. מפרו, נדד הקחון לקובה והפך למאוד פופולרי שם. בזמן הופעה הגיטריסט האגדי פאקו דה לוצ'יה, התאהב בקחון והחליט לייבא אותו לספרד. שם הוא הפך בין רגע לחלק אינטגרלי במוסיקת הפלמנקו.

 

 

קחון - איך הוא בנוי

 

 

את הקחון החלו לבנות מעץ (לרוב עץ ליבנה - בירץ'). לרוב כחמש פרוסות של עץ ובגב הקחון השאירו חור תהודה שממנו מופקים צלילי הבאס.  (ישנם קחונים שחור הבאס אינו מאחור אלא מקדימה או בצד...  אך אנו מדברים על קחון קלאסי).
קידמת הקחון אשר קרוייה "טאפה" עליה מקישים עם הידיים, אצבעות או אפילו עם מברשות תיפוף, עשויה לרוב מפרוסת עץ דקה שאת הברגים העליונים ניתן לשחרר מעט בכדי לשנות את צליל ההקשה. נגן קחון יכול לשנות את הצליל עם הצמדת העקב שלו לאורך הטאפה.

הקחון עומד על רגלי גומי שלעיתים ניתן גם לכוון אותם.
כאמור, קחון פרואני קלאסי היה רק קופסה, אך בספרד, התאימו את מבנהו לנגינת הפלמנקו והוסיפו 4 מיתרי גיטרה ( ישנם קחונים עם מיתרי פסנתר).
את המיתרים ניתן למתוח או לשחרר מעט ובכך קובעים את המרחק מחזית הקחון.
קחון מיתרים ידועים בעיקר במוסיקת הפלמנקו.

אך מכיוון שהקחון עבר מורדניזציה והפך למעין מערכת תופים קטנה וניידת, את המיתרים החליפה רשת של סנר אשר מעניקה לקחון צליל המזכיר יותר את התוף סנר ממערכת תופים.

את  הסנר לא ניתן לכוון אך ישנם קחונים אשר אפשר להסיר את רשת הסנר ובכך ניתן להשי