משפחת מנדולינה

עודכן ב: 1 יונ 2020


מנדולינה, מהיא?

טוענים שמקור המנדולינה מגיע מאיטליה ומקור השם נובע מצורתה כצורת שקד - mandorla באיטלקית. המנדולינה מכוונת ממש כמו כינור - GDAE ולכן מיד נכנסה לעולם הפולק עקב הקלות בנגינה לנגני הכינור.

ברמה עקרונית, ישנם שתי סוגי מנדולינות עיקריות, ידועות ופופלריות.

מנדולינה איטלקית או נפוליטנית - מאופיינת בגב עגול, כמו של עוד ערבי או לאוטה. זהו הכלי המקורי אשר התפתח מהרנסאס וקיבל את צורתו הסופית בנאפולי במאה ה-18.

הפופולריות של המנדולינה גדלה עקב הגירה של נגנים ובוני כלי נגינה ליתר יבשת אירופה וארצות הברית. כמו שההבדל המהותי בין בוזוקי יווני לבוזוקי אירי, לא כל בוני כלי נגינה ידעו לבנות מנדולינות עם גב עגול והחלו לבנות מנדולינות עם גב שטוח. כך, התפתחה מנדולינה אמריקאית המוכרת לנו. היא מאופיינת בגב שטוח ופתחי תהודה בצורת F. אחת החברות העיקריות שעיצבו את המנדולינה בסוף המאה ה- היא 18... גיבסון. כן חברים וחברות, גיבסון החלו את תחילת דרכם במנדולינות ורק לאחר מכן גיטרות אקוסטיות ורק באמצע המאה ה20 גיטרה חשמלית.

מנדולינה נפוליטנית של Ashbury

מנדלוינות של גיבסון

גיבסון, פיתחו שתי צורות עיקיות למדולינה.

הראשונה היא Florentine או F אשר בעלת מבנה גוף מעוגל. והצורה השניה היא A והגוף בעל צורה של טיפה.

פתחי התיבה הם בעיקר פתחי F או אובאלים. לרוב, מנדולינה F פופולארית מאד בקרב נגני הבלוגראס ואילו מנדולינה A לכל שאר סוגי המוסיקה. אך, כמובן שאין חוקים ונראה גם נגני בלוגראס עם מנדלוינה A. עקב הצורה הייחיודת של מנדולינה F מחירה יהיה תמיד יקר יותר ממנדולינה A.

מנדולינה A של Kentucky מנדולינה F של The Loar

התפוצה בעולם

המנדולינה הגיעה גם לפורטוגל ואם עקבתם אחרי המאמרים שלנו וראיתם שהפורטוגלים הפיצו את המוסיקה שלהם כולל כלי הנגינה שלהם בעולם, המנדולינה שלהם הגיעה גם לברזיל. המנדולינה הברזילאי (או בנדולים) מעט שונה מהמנדולינה האמריקאית. גב המנדולינה שטוח, פתח התהודה עגול והגוף רחב יותר ומזכיר גיטרה פורטוגזית קטנה. המנדולינה הפורטוגזית, אפוא, מזכירה את המנדולינה הנפוליטאנית רק עם גב שטוח.

בנדולים ברזילאי של Rozini

משפחת מנדולינה

כפי שכבר ציינו, מנדולינה מזכירה מאד את הכינור. וכמו שלכינורות ישנה משפחה - כינור, ויולה, צ'לו, קונטרה באס, גם למנדולינה ישנה הקבלה.

אז הכינור יהיה מקביל למנדולינה - בעצם מנדולינה היא דגם הפיקולו או הסופרן.

ויולה, המכוונת CGDA), תקביל אליה המנדולה או טנור מנדולה או מנדולינה אלט. אך מנדולה הינו השם המקובל.

כינור טנור - שהוא כלי נגינה די נדיר, יהיה אוקטב מנדולין במדפחת מנדולינה. באירלנד, שם הוא נפוץ במוסיקה האירית, אוקטב מנדולין נקרא אוקטב מנדולה. הוא מאד דוצה לבוזוקי אירי. ההבדל המהותי הוא הכיוון של בוזוקי אירי GDAD לעומת GDAE וסקייל (המרחק בין הנאט לאוכף) ארוך יותר אצל בוזוקי אירי.

מנדוצ'לו יהיה זהה לכמובן לצ'לו ויהיה מכוון כמוהו.

מנדובאס הוא המקביל לקונטרה באס.

משפחת מנדולינה

כלי נגינה נוספים שהתפתחו ממנדולינה הם מנדול אלג'יראי שהם למעשה חיבור בין עוד ערבי, מנדוצ'לו וגיטרה. לאווטו יווני גם מגיע ממנדוצ'לו אך במבנה מעט שונה.

נסכם

מנדולינה היא הכלי נגינה הכי פופולראי בעולם - כן, יותר מגיטרה! לרוב נראה בו ככלי נגינה זול אך אין זה הדבר. מנדולינות זולות לא שומרות על כיוון, מזייפות ובעלות צלילים כואבים ולא ניעמים. מנדולינה, כמו כינור, הוא כלי יקר! הגוף הלא שטוח, עצים טובים - מנדולינה המיוצרת בארה"ב מתחילה באיזור 1500$, שלא נדבר על מנדולינות של גיבסון, שמחירן כפול, משולש ואפילו מרובע מזה!

תבחרו מנדולינה טובה אשר מתאימה לתקציב שלכם ונעימה לכם ביד ובאוזן. אל תתפטו על מנדולינה מוגברת, לרוב הן נשמעות רע מאד. מומלץ להתקין פיקאפ יעודי למדולינה לחווית נגינה איכותית.

פיקאפ למנדולינה של

Schatten

מוזמנים לפנות אלינו לכל שאלה.

תהנו!

#מנדולינה #מנדולינות #אוקטב #מנדוצלו #מנדולין #מנדולה #גיטרה #פולק #בלוגראס #בלוז #כינור #צלו

243 צפיות0 תגובות
לחצו על האייקון

רחל המשוררת 10, פתח תקווה

(רצוי לתאם הגעה מראש)

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

א'-ה' 10:00-20:30
ו' וערבי חג 10:00-15:30

waze

הגעה עם WAZE

 

© 2016-2020 by Enigma. All Right Revered