גיטרות ג'יפסי ג'אז

עודכן ב: 8 מאי 2020


בשנת 1932 החברה הצרפתית סלמר, אשר ידועה מאד בכלי הנשיפה שלה, שכרה את שירותיו של גיטריסט איטלקי, מריו מאקפרי, בכדי לעצב גיטרות אקוסטית חדשות. הדגם המוצלח ביותר היו גיטרות הג'אז שבמהרה גיטריסט הג'אז הבלגי, ג'ין "דג'אנגו" ראינארדט, התאהב בגיטרות האלו. (פרט משעשע, דג'נגו ומאקפרי מעולם לא נפגשו!). מכיוון שהגיטרה זוהתה רבות עם דג'נגו, אשר ניגן מוסיקת ג'אז צועני או Gypsy Jazz, לגיטרה מספר שמות אשר מאפיינים אותה.גיטרת ג'יפסי (צוענית), גיטרת ג'יפסי ג'אז, גיטרת דג'נגו, גיטרת סלמר, גיטרת מאקפרי, גיטרת מאנוש (פתח בצרפתית...) ועוד. אך השם הנכון הוא גיטרת סלמר-מאקפרי.

ג'ין "דג'אנגו" ראינארדט (תמונה מגוגל)

הגיטרה מעט שונה מגיטרה אקוסטית טיפוסית ומבנה הגוף שלה גדול יחסית. הגוף מעוגל (archtop), הצוואר והראש זהים לזו של גיטרה קלאסית, לרוב לגיטרה יש קאטווי, אשר מקל על נגינה בתווים הגבוהים ולפתח תיבת התהודה ישנם שני אופנים: פתח D גדול ופתח אובאלי קטן (הפתח הגדול נקרא גם "גראנד בושה"- Grande Bouche - פה גדול ואילו הפתח הקטן נקרא "פאטיט בושה" - Petite Bouche - פה קטן). עוד פרט ייחודי לגיטרה זו, שהגשר מזכיר גשר מנדולינה. לגיטרה יש זנב (tailpiece) וגשר אשר אינו מודבק לגוף הגיטרה כמו שנהוג בגיטרה קלאסית או בגיטרה אקוסטית. לרוב לטייל פייס ישנו קישוט מרובע מעץ. מיתרי הגיטרה שונים אף הם, מכיוון שהם מצופים כסף להבדיל ממיתרים לגיטרה אקוסטית אשר מצופים בסגסוגת של ברונזה ולא עבים במיוחד.. בדרך כלל, גם משתמשים במפרט עבה מאד בנגינה ולא רך.

גיטרת ג'יפסי עם פתח קטן

גיטרת ג'יפסי עם פתח גדול

במקור נוגנה הגיטרה במועדוני הג'אז של פריז ובעיקר ב-"Hot-Club-de-France". לרוב ישנם שתי גיטרות אשר גיטריסט אחד מנגן את האקורדים לצורך ליווי ואילו הגיטריסט השני מנגן את הסולו. בדרך כלל, בהרכך היה גם כינור או קלרינט. עקב זאת, ניסו לבנות גיטרה כפולה עם שני גופי התהודה ביחד, אך הגיטריסטים לא אהבו את הצורה הזו ולכן הדגם הזה נזנח.

לגיטרות עם הפתח הקטן יש צליל חזק מאוד וחותך יותר מאשר לזו עם הפתח הגדול ולכן היא לרוב משמשת לנגינת סולאים לעמות הגיטרה השניה המשמשת יותר לנגינת אקורדים. כיום, ניתן להתקין פיקאפ בגיטרה ולהגביר אותה וניתן לנגן סולו ואקורדים בשתי הגיטרות.

כיום, פחות מ-200 גיטרות סלמר-מאקפרי מקוריות קיימות , אך ישנם מספר חברות וייצרנים אשר מייצרים את הגיטרות הללו, החל מגיטרות למתחילים ועד לגיטרות מאד מקצועיות. קיימים פסטיבלים רבים לנגינת מוסיקת ג'אז צועני בעולם ואפילו כאן בישראל!

וידאו של נגינת גיטרת ג'יפסי ג'אז עם פתח גדול

וידאו של נגינת גיטרת ג'יפסי ג'אז עם פתח קטן

#גיטרה #גיטרהצוענית #גיטרתגיפסי #גיטרתגיפסיגאז #גיטרתמאקפרי #גיטרתסלמרמאקפרי #כליהנגינה #דגאנגו #ראינארדט #גיטרת #גיטרהאקוסטית #PetiteBouche #GrandeBouche #סולו #אקורדים #מוסיקהצוענית #גיטרתסלמר

144 צפיות0 תגובות
לחצו על האייקון

רחל המשוררת 10, פתח תקווה

(רצוי לתאם הגעה מראש)

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

א'-ה' 10:00-20:30
ו' וערבי חג 10:00-15:30

waze

הגעה עם WAZE

 

© 2016-2020 by Enigma. All Right Revered