צ'רנגו - כלי הנגינה של הרי האנדים

עודכן ב: 8 מאי 2020


קצת הסטוריה

הרבה חושבים שה-צ'רנגו הוא גלוגול של יוקללי. יוקללי, מקורו מכלי הנגינה קאבאקינו הפורטוגזי. אך יבשת דרום אמריקה ברובה נכבשה ע"י הספרדים ולא ע"י הפורטוגזים (למעט ברזיל). מקורו של הכלי הוא מכלי ספרדי בשם ויואלה, שהוא גלגול קדום של גיטרה קלאסית עם שילוב של שאר כלי הנגינה הספרדיים - לאוד ובנדוריה. הילידים בדרום אמריקה התאהבו מאד בכלי המיתר הקסומים, אך היו חסרי יכולת וידע בבנית כלי נגינה מסוג זה. לכן גוף הכלי נוצר משריון של ארמדילו (למעשה מדובר בזן ארמדילו קטן, הגדל בארי האנדים ובעל גב שעיר). מימדי ה-צ'רנגו קטנים, מה שמאפשר להסתיר אותו בקלות מתחת לפונצ'ו, הביגוד המסורתי של אנשי הרי האנדים, מכיוון שהספרדים אסרו על הילדים לנגן בכלי הנגינה הספרדים. עד היום ישנה מחלוקת בין בוליביה וצ'ילה לגבי הולדת הכלי, אך צ'רנגו הינו הכלי הרשמי של כל שרשת הרי האנדים.

ויואלה ספרדית - המקור של צ'רנגו

(צילום - גוגל)

מבנה הכלי

בעבר גב הכלי היה עשוי משריון של ארמדילו הרי האנדים, אך כיום הדבר אסור והגוף עשוי עץ. גוף הכלי בנוי מחתיכה אחת של עץ, לרוב נרנחילו (Naranjillo), עץ פרי מקומי. עליו מודבק הלוח העליון, טופ - כיום מעץ ספורס (אשוחית). על הצוואר מודבק לוח השריגים (פרטבורד) לרוב מהבוני או רוזווד הודי. גשר עץ מודבק על הלוח העליון ועליו נקשרים המיתרים. צ'רנגו הוא בעל 10 מיתרים (5 זוגות). בעבר היו מיתרי מתכת אך כיום מקובלים מיתרי הניילון. הכלי מכוון - g'g' c'c' e''e' a'a' e''e'' , כמעט כמו יוקללי בתוספת מיתר E. מיתר אחד מזוג מיתרי E המרכזים מכוון אוקטבה נמוכה.

תחילת בנית צ'רנגו מחתיכת עץ מגולף - צולם עבור Musical Spices ע"י טורס, הבונה שלנו מבוליביה.

חור תיבת התודה של צ'ראנגו יכול להיות כמספר צורות, החל מעיגול מסורתי, פרפר ועוד - צולם מהאתר של הבונה שלנו מבוליביה, טורס.

מכיוון שבנית גב של צ'ארנגו נעשת משריון ארמדילו וכיום אסורה,לקוחות עדיין מעוניינים לשמור על המסורת ולכן חלק מבוני הצ'רנגו מגלפים גוף של ארמדילו מהעץ.

ארמדילו מעץ - תמונה מהאתר של טורס

צ'רנגו ישן מארדמדילו אמיתי - צולם בחנות. כלי של לקוח.

כיום אין הרבה בונים מסורתיים של צ'רנגו ואין ייצור תעשייתי של צ'רנגו באיכות טובה. רוב הכלים נבנים בעבודת יד בבולביה וייצור תעשייתי של כלים גרועים נעשה בסין.

עוד חברים במשפחה

במשפחת צ'רנגו חברים עוד מספר כלי נגינה. הכלים פחות פופולרים מ- צ'רנגו אך עדיין מעניינים מאד.

ואליאוצ'ו ( hualaycho ) - הוא למעשה צ'רנגו בעל גוף קטן וצוואר מעט קטן יותר. הוא מכוון - d'd' g'g' b"b' e"e" b"b"

רונרוקו - זהו צ'רנגו גדול והוא כלי יחסית חדש. הגוף הוא בעל צלעות מרובעות יחסית לזה של צ'רנגו. בוא מכוון כמו צ'רנגו רק באוקטבה נמוכה.

צ'רנגון - הצ'רנגון הוא בין צ'רנגו ללרונרוקו מבחינת הגדול. הוא נראה כמו צ'רנגו גדול. הוא מכוון מעט שונה - c'c' f'f' a"a' d"d" a"a"

משפחת צ'רנגו המורחבת - מימין לשמאל - ואליאוצ'ו, צ'רנגון, רונרוקו וצ'רנגו.

למידע נוסף ושאלות, אתם מוזמנים תמיד לפנות אלינו. פרטים על הכלים בחנות בלינק הבא (שימו לב שהמלאי אינו קבוע, מכיוון שהכלים נבנים בכמות מצומצמת במיוחד עבורינו. אתם גם מוזמנים לקאסטם כלי בעצכם).

#צרנגו #צארנגו #כליהנגינה #כלינגינה #יוקולילי #יוקללי #גיטרהקלאסית #גיטרה

141 צפיות0 תגובות
לחצו על האייקון

רחל המשוררת 10, פתח תקווה

(רצוי לתאם הגעה מראש)

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

א'-ה' 10:00-20:30
ו' וערבי חג 10:00-15:30

waze

הגעה עם WAZE

 

© 2016-2020 by Enigma. All Right Revered