קחון - כל מה שאתם צריכים לדעת

עודכן ב: 1 יונ 2020


קצת היסטוריה קחון בספרדית פירושו קופסא או ארגז. אך אל תטעו מקורו אינו בספרד, למרות שהוא פופלרי מאוד במוסיקת פלמנקו. מקורות הקחון מגיעים מפרו בדרום אמריקה על ידי עבדים אפריקאים מהמאה ה-16 וכשמו כן הוא - הקחון החל את דרכו כארגז פירות ששיחררו מעט את המסמרים ואז יכלו לתופף עליו. מפרו, נדד הקחון לקובה והפך למאוד פופולרי שם. בזמן הופעה הגיטריסט האגדי פאקו דה לוצ'יה, התאהב בקחון והחליט לייבא אותו לספרד. שם הוא הפך בין רגע לחלק אינטגרלי במוסיקת הפלמנקו.

קחון - איך הוא בנוי

את הקחון החלו לבנות מעץ (לרוב עץ ליבנה - בירץ'). לרוב כחמש פרוסות של עץ ובגב הקחון השאירו חור תהודה שממנו מופקים צלילי הבאס. (ישנם קחונים שחור הבאס אינו מאחור אלא מקדימה או בצד... אך אנו מדברים על קחון קלאסי). קידמת הקחון אשר קרוייה "טאפה" עליה מקישים עם הידיים, אצבעות או אפילו עם מברשות תיפוף, עשויה לרוב מפרוסת עץ דקה שאת הברגים העליונים ניתן לשחרר מעט בכדי לשנות את צליל ההקשה. נגן קחון יכול לשנות את הצליל עם הצמדת העקב שלו לאורך הטאפה.

הקחון עומד על רגלי גומי שלעיתים ניתן גם לכוון אותם. כאמור, קחון פרואני קלאסי היה רק קופסה, אך בספרד, התאימו את מבנהו לנגינת הפלמנקו והוסיפו 4 מיתרי גיטרה ( ישנם קחונים עם מיתרי פסנתר). את המיתרים ניתן למתוח או לשחרר מעט ובכך קובעים את המרחק מחזית הקחון. קחון מיתרים ידועים בעיקר במוסיקת הפלמנקו.

אך מכיוון שהקחון עבר מורדניזציה והפך למעין מערכת תופים קטנה וניידת, את המיתרים החליפה רשת של סנר אשר מעניקה לקחון צליל המזכיר יותר את התוף סנר ממערכת תופים.

את הסנר לא ניתן לכוון אך ישנם קחונים אשר אפשר להסיר את רשת הסנר ובכך ניתן להשיג את סאונד הקלאסי של קחון פרואני. (למשל Schlagwerk 2inOne).

ישנם קחונים שרשת הסנר חצויה ובכך הבאסים ברורים יותר לעומת רשת סנר מלאה, לכל אורך הקחון, אשר סאונד הסנר ברור יותר. קחון עם רשת סנר מומלץ בעיקר למוסיקת רוק.

קחון רשת קחון מיתרים

קחון ואביזרים

במהלך השנים נוספו הרבה תוספות לקחון כגון פדאל באס אשר מאפשר לשתי הידיים להיות חופשיות ועוד תוספות כגון קסטוניטות, מצילות, שייקרים וכדומה. רובם נתפסים על גוף הקחון באמצעות וולקרו (סקוץ').

פדאל ואביזרים לקחון של מיינל

חלק מהאביזרים לקחון מתלבשים על הגפיים של הנגן (כפות ידיים או רגליים) ומאפשרות נגינה מגוונת יותר. הבולטים הם השייקר והטמבורין.

מצד שמאל זו טבעת שייקר, שנגן קחון יכול לשלב בניגנתו.

ואילו מצד ימין ניתן לראות את טמבורין הרגל אשר נגן קחון מצמיד לרגל שלו.

לרוב מנגנים עם קחון בעזרת הידיים אך ישנם מברשות ואף מקלות יעודיים.

מקלות שונים לקחון

סוגים אחרים של קחון

בברזיל חברת Rozini המציאה את הטנג'ורה (צרעה בפורטוגזית) שהוא גרסה מאד דינמית של קחון שבכל מקום אשר מתופפים ישנו סאונד אחר. את הרשת ניתן להסיר בקלות ועקב המבנה הייחודי ישנה הפרדה ברורה בין הבאס לסנר. כמו כן, ניתן לנגם עם הכלי בעמידה ואז, כמו כל דבר אצל הברזילאים, הנגן הוא חלק מהחגיגה. הכלי מגיע עם פיקאפ מובנה.

חברת מיינל פיתחה את ה-Slap Top קחון, שהוא קחון אשר מנגנים על הברכיים.

לחברת LP יש את Octo-Snare קחון, שהוא למעשה קחון בצורת משושה אשר מניחים על סטנד לסנר.

לחברת Gecko יש קחון קטן אשר נקשר עם רצועה והוא משמש כקחון טיולים נייד מאד.

לחברת קנדו הישראלית יש את הקבונגה, שזה שילוב של קחון ותוף דג'מבה.

איך מקליטים קחון?

אנו ממליצים להקליט קחון עם מיקרפון דינמי אשר מיועד לבאס (AKG D112, Shure 52וכדומה) בפתח הבאס. נסו למקם בזווית של 45 מעלות.

בחזית, לקבלת סאונד הסנר, קחו מיקרופון דינמי כגון Shure 57 , במרחק של כ 20-30 ס"מ והפנו למרכז הקחון. ניתן גם בעזרת קונדנסר עם דיאפרגמה קטנה. תלוי בסאונד שאתה מחפשים. אפשר גם להוסיף מיקופון עם דיאפרגמה גדולה בחדר או מיקרופון ריבון, בכדי לקבל את הוייב של החדר.

אותו שילוב ניתן להגביר קחון בהופעות.

למידע נוסף

ב- Musical Spices, הקלטנו הדגמות של כל האביזרי קחון וכמובן השלל הרב של הקחונים שלנו. אתם יותר ממוזמנים לבקר בדף החנות שלנו במחקלת קחונים ולראות את המגוון הרב שלנו. כמו כן, אל תשכחו לשמוע להקלטות של האביזרים והקחונים שלנו ולבחור קחון שאליו התחברתם ואהבתם - בדף הבא.

#קחון #cajon #פלמנקו #כליהקשה #תופים #גיטרה #מיתרים #רשת #סנר #Schlagwerk #kandu #meinl #הקלטה #הקלטת #OctoSnare #SlapTop #מיינל #קנדו #LP #טנגורה #רוזיני #Rozini

679 צפיות0 תגובות
לחצו על האייקון

רחל המשוררת 10, פתח תקווה

(רצוי לתאם הגעה מראש)

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

א'-ה' 10:00-20:30
ו' וערבי חג 10:00-15:30

waze

הגעה עם WAZE

 

© 2016-2020 by Enigma. All Right Revered