בלוגראס וכלי נגינה

עודכן ב: 8 מאי 2020


אז מהו בעצם הבלוגראס?

הבלוגראס הוא סגנון מוסיקה אשר התפתח במזרח ארצות הברית מהמוסיקה האירית והסקוטית בתוספת מוסיקת ג'אז ופולק. מקור השם הוא באיזור במדינת קנטקי אשר שם הסגנון היה נפוץ. תור הזהב של הבלוגראס היה בתקופה "שלפני המלחמה"- Pre war. הכוונה כמובן היא לשנים שלפני מלחמת העולם השניה - שנות ה-20 וה-30 של המאה ה-20 יחד עם מוסיקת הקאנטרי. בשנים האחרונות הסגנון חוזר להיות פופלרי מאד ברחבי ארצות הברית ואף בעולם. הרבה נגנים משלבים את הכלים הייחודיים גם במוסיקת הפולק והרוק. במאמר זה נסקור את כלי הנגינה העיקריים בבלוגראס: בנג'ו, גיטרת וויסנבורן,גיטרת רזונייטור, לאפ סטיל, גיטרת פארלור ומנדולינה.

בנג'ו

אחד הכלים העיקירים בסגנון הוא הבנג'ו. בנג'ו הוא למעשה כלי מיתר אשר הגשר יושב על עור של תוף - מה שמקנה לבנג'ו את הצליל המוכר שלו. בנג'ו מקורי היה פתוח מאחור ורק לאחר מכן הוספה לו טבעת ש"סוגרת" אותו - פלנג', ומחברת למכסה עץ - רזוניטור (אין קשר לגיטרת רזונייטור), אשר מחזק את הצליל של הכלי.

בשלב מאוחר נוסף לבנג'ו גם מיתר חמישי אשר קצר משאר המיתרים והצוואר הוארך ל22 סריגים.

בנג'ו נוסף הוא בנג'ו פריטה (Plectrum banjo). הוא פותח ב1920 וזהה לבנג'ו 5 מיתרים אך ללא המיתר החמישי. משמש בעיקר לנגינת אקורדים - כמו גיטרה. דגם אחר של בנג'ו הוא בנג'ו טנור אשר פופלרי מאד בקרב המוסיקה אירית, מכיוון שמכוון כמו מנדולינה וכינור.הוא קצר יותר מבנג'ו "רגיל" והוא בעל כ-18 סריגים.הוא פותח מבנג'ו 4 מיתרים (למעשה הוא כלל אינו טנור, אך כך שמו).

ראש הבנג'ו מזכיר כינור וארבעת המפתחות בראש הם ישרים ובבנג'וים יקרים הם מסוג פלנטרים. המפתח החמישי הוא רגיל.

בנג'ו פתוח מועדף על נגני פולק ואילו סגור מועדף על ידי נגני בלוגראס,בלוז וג'אז.

בנג'ויים אחרים נעשו מאוד פופולרים לאחרונה. החל בנג'ו גיטרה, בנג'ו יוקולילי, באס, מנדולינה ועוד. למעשה כמעט כל כלי נגינה אפשר ל"בנג'ן".

ישנם מספר סוגים בהם טבעת הפלנג' נוגעת במכסה. ככל שישי יותר נקודות מגע הצליל מהועבר טוב יותר והוא יהיה נעים, נכון ומדוייק יותר. החיבור הראשון, הוא הפשוט יותר - 4 ברגים אשר מחברים בין הגוף ואין טבעת בכלל. לרוב יימצא על בנג'ו זולים במיוחד.

המצב השני, נראה כמו פקק של בקבוק בירה - גם לרוב בבנג'ו זולים - אך הוא טוב יותר מקודמו כי יש יותר נקודות מגע.

החיבור המקובל והטוב ביותר בבנג'ו, הוא בעל 24 ווים (לרוב בנוי מיחידה אחת ). יימצא בכל בנג'ו אשר מכבד את עצמו. זה כבר פלנג' אמיתי.

איכות החומר, כמובן שמהווה פקטור בטיבו של הבנג'ו.

גיטרת וויסנבורן

בסוף המאה ה-19 נגנים בהוואי החלו לנגן עם גיטרה על הירכיים בעזרת חתיכת מתכת וכיוונו בכיוונים שונים (G פתוח ו-D פתוח), הם ייצרו את צלילי הוואי המפורסמים. הדבר תפס תאוצה בארה"ב ובונה הגיטרות הרמן וויסנבורן פיתח את השיטה ובנה כלי אקוסטי יעודי בשם גיטרת וויסנבורן (Weissenborn ), שהוא למעשה גיטרת סלייד אקוסטית. עקב המבנה השביר של הגיטרה, ניתן לכוונה רק במספר ספציפי של כיוונים בכדי לא לגרום נזק. גיטרות וויסנבורון לא היו מאוד פופלריות ונוצרו רק כ5000 כלים אשר רובם לא שרדו עד ימינו. כיום זהו כלי מאד מבוקש וייחודי.

גיטרת רזונייטור

כלי פופלרי נוסף בג'אנר הוא,כמובן, גיטרה אקוסטית. בתקופה זו, להקות הביג בנד החלו להיות פופלריות והגיטרות נשמעו חלש יחסית לכלי הנשיפה,פסנתר ותופים. לכן נאלצו להגביר אותה. גיטרה חשמלית עדיין לא המוצאה, אך חברת נאשיונל מצאה פתרון והמציאה את הגיטרת רזונייטור ע"י ג'ון דופרייה (הוא הקים לאחר מכן את חברת דוברו - אשר הפכה לשם גנרי עבור גיטרות רזונייטור). הרעיון של הגיטרה הוא, שהגשר יושב על גבי דיסקית (cone) הגורמת להגברת הצליל. הדיסקית מכוסה בכיסוי עגול ,אשר אין לו השפעה כלל על הצליל. הגיטרה יכולה להיות עשויה מעץ או ממתכת (לרוב בראס מצופה ניקל). לגיטרה ממתכת הצליל מתכתי יותר מאשר גיטרה מעץ בעלת צליל חם יותר.

עקב הצליל הייחודי של הגיטרה, נפוץ השימוש בסלייד (הסלייד הראשון למעשה היה סכין של אולר - כמו זה שמימין בתמונה למטה), עקב חוסר הנוחות עברו לצנצנת תרופות קטנה ולצוואר של בקבוק). לכל סלייד, הבנוי מחומר שונה, יש את הסאונד שלו (כיום הם לרוב ממתכת,בראס,קרמיקה וזכוכית).

את גיטרת סלייד שילבו יחד עם גיטרת הוויסנבורן. המיתרים הוגבהו מהצוואר והצוואר העגול שינה את צורתו למרובע, בכדי להקנות ייציבות ונוחות על הירכיים (laps). המיתרים הם מיתרי מתכת (steel).

לא ניתן לנגן עם גיטרת בעלת צוואר מרובע כמו גיטרת רגילה אלא בעזרת סלייד בלבד.

גיטרה עם צוואר עגול, ניתן לנגן כמו גיטרה אקוסטית רגילה לחלוטין.

ישנם שלושה סוגי גיטרות רזונייטור.

הראשון, הוותיק הוא בעל 3 דיסקיות וגשר בצורת האות T.זה הכלי הראשון שייצר דופרייה, אך הייצור היה יקר מידי. לכן החליט לייצר את גשר הבסקוויט או טריוליאן.

הביסקוויט, שהוא עיגול דמוי ביסקוויט, יושב על הדיסקית.

התצורה השלישית, אשר הומצאה כאשר הקים דופרייה את דוברו, היא גשר העכביש.

אין כאן טוב יותר או פחות, אלא צליל אחר.

אך המלצה שלנו היא: גיטרה מעץ מומלץ גשר עכביש. צוואר עגול וגוף מתכת - ביסקוויט ואילו גיטרה עם גוף ממתכת בעלת צוואר מרובע - טריקון.

גיטרות ממתכת מומלצות בעיקר לסליד וגיטרות מעץ - לפריטה (עץ מועדפות ע"י נגני בלוגראס).

אך כמובן, בחרו את הגיטרה עם הצליל שאתם הכי אוהבים.

גיטרת פארלור

בארה"ב של המאה ה19 הגיטרה עדיין לא היתה כלי כל כך פופלרי כמו המנדולינה והבנג'ו, אך עדיין נהגו לנגן בה. לא הייתה דרישה לצליל חזק וגוף קטן הספיק מאד. זוהי גיטרת פארלור. למעשה זו גיטרה קטנה (בערך כמו גיטרה 3/4 אך עם צוואר בגודל מלא). הגיטרה נהייתה מאוד פופלרית בתקופה "לפני המלחמה" וגם אהובה מאד על נגני בלוז. הגוף הקטן תרם לסאונד המיוחד לגיטרת זו.

לאפ סטיל

מייד עם המצאת הגיטרה החשמלית ע"י ריקנברייקר, גיטרות הסלייד הפכו להיות חשמליות אף הן. כך נוצר הלאפ סטיל. הוא למעשה צוואר אחד ארוך בעל שישה (לפעמים גם 8 ו-10) מיתרים עם פיקאפ מגנטי, אשר מנוגן על הירכיים (או שולחן) בעזרת סלייד ומתחבר למגבר. בתחילה, לאפ סטיל היה עשוי כולו מאלומניום ונראה כמו מחבת גדולה (לכן היה נקרא Frypan) ושקל כ-5 קילו. מהר מאד האלומניום התחלף בעץ. הוא למעשה הוא דגם חשמלי של וויסנבורן אך אותו ניתן לכוון בשלל כיוונים. לאפ סטיל התפתח גם לפדאל סטיל ועוד וריאציות מעניינות ומרובות מיתרים.

הלאפ סטיל של דייויד גילמור (פינק פלויד)

דולצימר

כלי נוסף אשר מנוגן אף הוא על הירכיים וחשוב אף הוא בסצנת הבלוגראס והקאנטרי הוא הדולצימר. למעשה קיימים שני דולצימרים עיקריים. דולצימר פטישים ודולצימר הרים. אותנו מעניין הדולצימר הרים (או דולצימר אפלצ'י - מגיע מההרים האפלצ'ים בארה"ב). הכלי הוא ממשפחת הצייטר והוא בעל סולם דיאטוני (להבדיל מסולם כרומטי כמו גיטרה). מקורו של הכלי מסקוטלנד אך יש לו "בני דודים" בכל רחבי אירופה. לרוב הוא בנוי מעץ דובדבן,אגוז או סיקמור. מבנה הגוף בצורת שעון חול או כטיפה ופתחי התהודה מעוטרים כלבבות, עלים או F Holes. כלי פופלרי מאד באיזור הסמוקיי מאונטנס.

מנדולינה

כלי נגינה נוסף וחשוב מאוד הוא המנדולינה. מנדולינה הוא אחד הכלים הפופלרים ביותר שיש בעולם (אפילו יותר מגיטרה!). מקורו של הכלי מאיטליה וכמוהו (וכמעט כמו כל דבר אחר בארה"ב) הגיע ע"י מהגרים. כלי נפוץ מאוד במוסיקת הקאנטרי והבלוגראס.

זהו הכלי נגינה היחידי בעולם הבלוגראס בעל מיתרים כפולים (לדולצימר יש מיתר כפול אחד, אך הכוונה לכל המיתרים עצמם...). מנדלוינה באה בשתי צורות עיקריות F ו-A. הסגנון עוצב ע"י חברת גיבסון בשנות ה-30 של המאה ה-20. למנדולינה בסגנון F יש צליל חם ועשיר ואילו מנדולינה בסגנון A ססטיין ארוך יותר.מנדולינה F פופלרית יותר בין נגני הבלוגראס. ההבדל הבולט בין המנדולינה האיטלקית למנדולינה אמריקאית הוא גב הכלי. בדגם האיטלקי הגב היה מעוגל (כמו של בוזוקי יווני או העוד הערבי) ואילו מנדולינה אמריקאית הגב שטוח.

לסיכום

בבלוגראס ישנם מספר רב מאוד של כלי נגינה, אשר סקרנו אותם במאמר הזה. כולם שונים, מגוונים ובעלי סאונד ייחודי. חלקם מוכרים יותר, חלקם מוכרים פחות. כמו כל כלי נגינה, כלי טוב עולה.וכלי טוב מאוד עולה הרבה. כלים ברמה גבוהה מאד עולים באיזור 1500$-2500$ וצפונה. כלים בינוניים משתלמים מאוד בתמורה הטובה לכסף ועולים בין 400$- 800$ (לרוב אלו הכלים שאנו מביאים) . מתחת לזה אנו ממליצים להשתדל להמנע כי לרוב הם בנויים רע מאד, לכן בדקו טוב טוב.

רובכם בוודאי מיד ינסה לרוץ ולחפש כלי נגינה ישנים, וינטאג', מתקופת תור הזהב ( השנים שלפני מלחמת העולם השניה).תתכוננו להוציא כמה עשרות אלפי דולרים (!) - בעיקר מנדולינות ובנג'ו. לאפ סטיל אול יזול יותר (להזכירכם, זה כלי די פשוט, צוואר עם מיתרים).

גם אם תמצאו כלי נגינה ישן, תבדקו טוב טוב את מצבו (לגיטרות לא היה טארס רוד- המוט שמחזק את הצוואר, ולעיתים פשוט לא ניתן לנגןן על הכלי וצריך לבנות צוואר חדש או לעשות לא ריסטינג).

בשורה אחרונה, קחו כלי נגינה אשר תתחברו אליו, תהנו לנגן איתו ותיצרו מוסיקה משובחת!

מוזמנים לענות לכל שאלה לגבי הכלים.

- שלכם, צוות Musical Spices

#בלוגראס #Bluegrass #ארצותהברית #מוסיקה #פולק #בלוז #אקוסטי #בנגו #מנדולינה #סלייד #לאפסטיל #טנור #קאנטרי #דולצימר #מוסיקהאירית #רזונייטור #וויטנבורן #גיטרה #כלינגינה #גיבסון #פנדר #recordingking #prewar #banjo #mandolin #dulcimer #weiisenborn #וויסנבורן

373 צפיות0 תגובות
לחצו על האייקון

רחל המשוררת 10, פתח תקווה

(רצוי לתאם הגעה מראש)

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

א'-ה' 10:00-20:30
ו' וערבי חג 10:00-15:30

waze

הגעה עם WAZE

 

© 2016-2020 by Enigma. All Right Revered