כלי נגינה פורטוגזיים


לרובנו פורטוגל לא מתקשרת כלל למוסיקה. נופים וכפרים, היין פורט המפורסם, חופי האוקינוס האטלנטי וכמובן רונלדו.

מבחינה מוסיקאלית וכלי נגינה, פורטוגל די מסתתרת תחת הצל של ספרד, שכנתה בחצי אי האיבירי. כלי הנגינה של ספרד אכן יותר התפרסמו בעולם. בעיקר הגיטרה (למרות שיש כלי נגינה ספרדיים נוספים אך נשאיר זאת לפעם אחרת). היתכן שאין כלי נגינה בפורטגל?

למעשה פורטוגל היא המדינה בעלת כלי נגינה המסורתיים הכי גדולה בעולם! למעלה מ20 סוגים שונים של כלי נגינה אקזוטים! לכל חבל ארץ יש את הכלי נגינה שלו. ישנם כפרים בעלי כלי נגינה מסורתיים רק להם. והם כל כך שונים ומגוונים.

המוסיקה הידועה בפורטוגל היא פאדו. פירוש המילה פאדו היא "גורל" בפורטוגזית והיא בעיקר שירה עצובה. מקורה עוד מהמאה ה15 והיא הושפעה מאוד מהמוסיקה המורית - ערבית. סגנון הפאדו המוכר הוא של ליסבון והוא מושר בעיקר על ידי נשים ולו כלי נגינה מדהים ומפורסם - גיטרה פורטוגזית. הגיטרה הפורטוגוזית כלל אינה גיטרה. היא בעלת 12 מיתרים, מפתחות מסורתיים (תמונה משמאל) וצלילי מלנקוני.דומה יותר למנדולינה מאשר לגיטרה. לאחרונה התפתח זרם חדש באוניברסיטה המפורסמת של העיר קואימברה. השירה בעיקר של גברים והגיטרה הפורטוגזית השתנה בהתאם. הצליל עמוק יותר - שיתאים לשירה גברית. לכן, כיום ישנם שני סוגים של גיטרה פורטוגזית - ליסבון וקאוימברה.

המוסיקה הכפרית היא בעיקרה אינסטרומנטלית ומלווה בכלי נגינה המסורתי לה. כלי הנגינה הפורטוגזיים הם מקושטים מאד ובעילי מספר רב של מיתרים. רוב הכלים נקראים בשם ויולה - שלמעשה זו גיטרה בפורטוגזית, ושם האיזור ממנו כלי הנגינה מגיע. רוב כלי הנגינה מיוצרים בעיר ברגה שבצפון פורטוגל. לברגה יש כלי נגינה בשם ויולה ברגזה. ואילו לעיירה אמרנטה יש את הויולה אמרנטינה עם 2 הלבבות ועוד. כלי נגינה רבים אף עברו מעבר לים לאיים של האוקינוס האטלנטי ולשאר הקולוניות הפורטוגליות כמו ברזיל ואף עד להוואי - ומשם התפתח כלי הנגינה המפורסם - יוקולילי (ראו מאמר נוסף על תולדות היולקולילי).

ישנם כמה מאפיינים בולטים בין כל כלי נגינה הפורטוגזיים.

גשר הכלי מגולף כמו "שפם" והמיתרים נקשרים בעזרת לולאה על פין מתכת. לרוב 2 מיתרים נקשרים יחדיו לפין אחד והאוכף עשוי, לרוב מעץ (תמונה מימין).

כלי הנגינה מקושטים מאד בגילופי עץ והגוף לרוב אינו מכוסה בלקה. הביינדינג (הקישוט מסביב לגוף) אינו כמו ברוב כלי נגינה המוכרים על קצה הגוף, אלא כס"מ על העץ העליון.

לכלים ישנם צורות מגוונות ומעניינות. למשל הויולה באירואה (שמגיעה מעיירה במזרח פורטוגל - קאסטלו בראנקו) היא בצורת הספרה 8 וישנם 2 מיתרים קצרים מאד בנוסף למיתרים הארוכים הרגילים (תמונה משמאל). ישנם כלי נגינה עם פתח תהודה בצורת חתול ים ולא עיגול כמו ברוב כלי הנגינה המוכרים (תמונה בתחתית הכתבה).

לרוב הכלים הם בגודל 3/4 מגיטרה רגילה (או גיטרת פרלור).

תהלוכת ילדים עם הויולה אמארנטיה בעיירה אמרנטה

הנגינה כמובן בכל כלי היא די זהה, למרות שהכיוונים בין כלי הנגינה שונים מאד. ההרמוניות בין המיתרים מקסימה, הכלים מיוחדים מאד, יפים מאד, מגוונים מאד, מסורתיים מאד. חבל ,שכלי נגינה אלו, אינם כמעט מפורסמים ברחבי תבל. לכן כאן אנחנו כאן במיוזיקל ספייסס נכנסים לתמונה!

החיוך של הויולה ברגזה

#כלינגינה #פורטוגל #גיטרהפורטוגזית #ויולה #מוסיקהמסורתית #מוסיקהאתנית #מיתרים #כלינגינהאקזוטיים

לחצו על האייקון

רחל המשוררת 10, פתח תקווה

(רצוי לתאם הגעה מראש)

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

א'-ה' 10:00-20:30
ו' וערבי חג 10:00-15:30

waze

הגעה עם WAZE

 

© 2016-2020 by Enigma. All Right Revered