המקור של יוקולילי


Aloha,

רוב האנשים, כשהם נתקלים בשם 'יוקולילי' (או יוקללה) הם בטוחים שמדובר בכלי נגינה אקזוטי מהוואי. ואכן, אותו כלי מתקשר בעיקר עם חצאיות קש, פרחים בשיער וחופים זהובים של הוואי אבל מקורו הוא בעצם מפורטוגל.

כאשר הפורטוגלים הגיעו לאיי הוואי, הם הביאו את תרבותם , כולל מוסיקה וכלי הנגינה. הם הביאו איתם את הגיטרה הקטנה, למעשה הברגנייה והציגו אותה לבני המקום. המהגרים הותיקים של הוואי, שהם במקור מפורטוגל, קראו לכלי Machete de Braga - הכלי מבראגה, העיר בה מיוצרים עד היום מיטב כלי הנגינה הפורטוגליים.

זו היתה הפעם הראשונה, שתושבי הוואי נחשפו לכלי מיתר מלודי, מכיוון שעד כה רוב כלי הנגינה שלהם היו כלי הקשה שונים. הם קראו לכלי יוקולילי, כאשר הפירוש הוא 'פרעוש קופץ' ויש לכך שתי סיבות-האחת היא מהירות הזזת האצבעות בזמן הנגינה על הכלי, שנראות ממש כמו פרעושים מקפצים, והסיבה השניה היא שכאשר הפורטוגלים היו מנגנים בכליהם היו קופצים משמחה ממש כמו פרעושים מקפצים.

המלך קאלאקווה מאוד אהב את הכלי וכתוצאה מכך גם נתיניו. הכלי הפך לכלי נגינה פופולארי ביותר באיי הוואי ומשם התפשט והגיע לכל רחבי ארצות הברית בתחילת המאה ה20.

דבר נוסף שלא יודעים על הכלי הוא שעד שהגיע להוואי כפי שהגיע- עבר אותו כלי נגינה מספר גלגולים: הכלי נגינה הפופולרי בפורטוגל היה הקוואקינו. הפורטוגזים היו יורדי ים ומגלי ארצות מהגדולים ביותר. כמו כל יורדי הים בעת העתיקה הם לקחו איתם את הכלי לכל מסע והעבירו את התרבות והמורשת לכל מקום אשר הגיעו. במסעם באוקינוס האטלנטי הם השאירו חותמם באיים כגון מדיירה, קייפ ורדה והאיים הקנארים. משם כלי הנגינה הגיע לברזיל ודרך האוקיינוס השקט להוואי. בכל מקום בו עבר כלי הנגינה הוא עבר שינויי קטן. במדיירה התווסף מיתר נמוך נוסף וכך נוצר הראג'או.

בטנריף התווסף גם מיתר חמישי אך גבוה וכך נוצר הטימפלה.

בקייפ וארדה הגוף גדל, הגשר שונה וגם כיוון המיתרים. זהו הקאוואקינו של קייפ ורדה.

בברזיל הכיוון נעשה די זהה לגיטרה והגוף גדל.

מסורת בניית היוקולילי בהאווי מתחילה בחתיכה של עץ קואה (Koa) אשר גדל רק בהוואי (למעשיה ישנם 270 זנים של קואה אשר גדלים רק בהוואי). עץ הקואה אף משמש את בני הוואי לבניית סירות הקנו המסורתיות.

עץ הקואה צומח במקומות מאד גבוהים ולכן הוא גדל מאד לאט וכתוצאה מכך הסיבים של העץ (Grain) ישרים. סיבים ישרים מקנים חוזק לעץ ויכולת תהודה גבוהה מאד.

את עץ הקואה מייבשים לאורך תקופה ארוכה. ולאחר מכן חותכים אותו לפרוסה דקה ביותר ופורסים אותה לשתי חתיכות שוות (Book matching ), לפי המסורת, החתיכה הראשונה תיהיה הטופ, השניה הגב ומהשלישית עושים את צידי הגוף.משם תהליך הבניה הוא די זהה לבניית גיטרה.

כיום, לרוב מתייחסים ליוקולילי ככלי זול ופשוט שאף נצבע בצבעים עליזים. שוכחים שזהו כלי מסורתי מהוואי יחד האננס, ריקוד האולה, גלישה וכדומה. בהוואי מתייחסים לכלי באהדה ובכבוד - והכלי משמש בטקסים ופסטיבלים רבים.

אז בפעם הבאה, שאתם לוקחים יוקולילי ליד, עצמו עניינים,, תנו לאצבעות לקפוץ כמו פרעושים על גבי המיתרים ודמיינו שאתם נמצאים באחד מהחופים הקסומים של הוואי.

ישראל קמקוויוולה - אחד מנגני היוקולילי המפורסמים ביותר

#יוקולילי #יוקוללה #כלינגינה #למכירה #חנות #כלינגינהאקזוטיים #כלינגינהאתניים #חנותכלינגינה #הוואי #כלימסורתי #יוקללה

155 צפיות0 תגובות
לחצו על האייקון

רחל המשוררת 10, פתח תקווה

(רצוי לתאם הגעה מראש)

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

א'-ה' 10:00-20:30
ו' וערבי חג 10:00-15:30

waze

הגעה עם WAZE

 

© 2016-2020 by Enigma. All Right Revered