כלי נגינה אקזוטיים


כל כך הרבה כלי נגינה יש בעולם. ביקור קטנטן באטלס של הכלי נגינה, יפתח ברגע את התיאבון והרצון שלנו לנסות ולהתנסות בכל הכלים המעניינים האלו.. כלים ייחודיים מכל העולם:

כמעט לכל מדינה בעולם יש את הכלי הייחודי שלה, במדינות מסויימות יש אפילו כלי ייחודי לכל אזור. לכל כלי נגינה יש מסורת משלו, היסטוריה משלו, והוא משמש כחלק בלתי נפרד מהתרבות של אותו אזור.

בעידן של היום, כל כדור הארץ הוא בעצם כפר קטנטן וכל דבר מתפשט ועובר במהירות בין המדינות השונות ומגיע לאוכלוסיות אחרות ורחוקות. ישנה חשיפה לכלי נגינה ומוסיקה מהעולם מכל העולם.

גם מי שלא שמע על העיר קואימברה בפוטוגל או על האי הקטנטן קייפ ורדה, יכול להריץ חיפוש קל בגוגל או יוטיוב ולהיחשף למקומות האלה ולכלים המיוחדים שבהם.

מה מיוחד בכלים?

כמעט כל הכלים במדינות אלו, מיוצרים בעבודת יד על ידי בונה מקומי על סדנת עבודה קטנה מעצים מקומיים שיתכן ואפילו חטב בעצמו. הכלים הפורטוגזים למשל ידועים בכך שהם מקושטים מאוד. הכלים הברזילאים, המאוד פופולאריים, ידועים בצליל המקפיץ והמוכר שלהם. הכלים באיים המבודדים, לרוב קטנים מאד ובעלי צליל ברור המעלה חיוך אצל כל אחד מאיתנו. הכלים האירים מוסיפים אווירה חגיגית, המונדול האלג'יראי לוקח אותנו ברגע למדבריות הסהרה, הגיטרה הפורטוגזית מרטיטה לבבות גם אלו הקשוחים ביותר. ניתן להמשיך ולתאר את כל הכלים אך מומלץ יותר להקשיב ולהישאב לעולם המוסיקה הקסום של הצלילים שהם מפיקים.

כיצד בנויים הכלים?

רוב הכלים בנויים על אותו עיקרון (כלי מיתר) תיבת תהודה, צוואר עם (לפעמים גם בלי) סריגים, מפתחות כייון. סקייל (אורך) ביין הנאט לאוכף שבגשר. יחס סריגים מחושב לפי הסקייל. לכן קל מאד להבין את הסיסטמטיקה מאחורי הכלי לכל נגן גיטרה ממוצע. כל סריג גם כאן הוא חצי טון (כמובן שישנם כלים עם רבעי טון , אבל זה נושא אחר).

סוג העץ חשוב ביותר

מאחר ואלו כלים אקוסטיים, כל נושא הבנייה וסוג העץ חשובים ביותר! הטופ (העץ העליון) לרוב עשוי מעץ ספורס (אשוחית) מלא אשר מגיע מאירופה. עוד מימי הכינור המפורסם של סטרדיווריוס ידוע הספורס ביכולת ווברצייה מעולות. בכלים זולים הטופ אינו עץ מלא. תיבת התהודה, לרוב, בנוייה בלימינציה או בשפת העם "סנדוויץ". זה מוזיל את הבנייה,העץ ייציב יותר ולא מושפע ממזג האוויר אך גם רוטט פחות ולכן כמעט אינו משפיע על הצליל. עניין סוג העצים בלמינציה של תיבת התהודה הוא בעיקר מראה ויופי, אם כי ישנה השפעה מעטה על הסאונד. עצים מלאים בתיבת התהודה מייקרים מאד את הכלי וגם משפיעים בצורה ניכרת יותר על הסאונ, מכיוון שעץ מתנהג אחרת מלמניציה. הוא מתרחב ומתכווץ בזמן הנגינה ורוטט.לעץ מלא יש "תקופת הסתגלות" עד שהוא מתייצב. חשוב לציין, שלא משנה אם מדובר בלמינציה או עץ מלא , הטופ הוא חשוב ביותר כיוון שהוא המוליך החשוב והעיקרי , הגב והצדדים הם בעיקר מחזירים את קול. הדרך הטובה ביותר היא לקחת כלי ופשוט לבדוק אם אתם אוהבים את הסאונד שלו.

אז אולי כבר לא מסובבים היום גלובוסים עד שהאצבע נעצרת על מדינה כלשהי (למרות שעדיין אפשר) אבל אפשר להיכנס לגוגל להקליד שם של מדינה או אזור בכל מקום בעולם, ולהכיר את כלי הנגינה והמוסיקה הייחודית שלו.

מחפשים כלי נגינה ייחודיים? מוזמנים להתרשם מההיצע שלנו. http://www.musicalspices.com/

#כלינגינה #Rozini #גיטרהפורטוגזית #ויולהפורטוגזית #כליםאקוסטיים #עצים #כלינגינהאקזוטיים

200 צפיות0 תגובות
לחצו על האייקון

רחל המשוררת 10, פתח תקווה

(רצוי לתאם הגעה מראש)

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

א'-ה' 10:00-20:30
ו' וערבי חג 10:00-15:30

waze

הגעה עם WAZE

 

© 2016-2020 by Enigma. All Right Revered