• Ziv Tamari

שפורפרות ריק - עושים קצת סדר

עודכן ב: 1 יונ 2020

(המאמר הינו הדרכה על קצה הקרחון בלבד. לא מומלץ להתעסק עם המגבר חשמלית או עם המנורות אם אין לכם הסמכה וידע. ניתן להתחשמל למוות אם אינכם יודעים מה אתם עושים. אנו לא אחראים על כך. כמו כן, הנתונים הטכניים יכולים להשתנות ממגבר למגבר)


שפורפרות ריק, או כפי שרובינו נוהגים לכנותן "מנורות", נהגו להגביר אותות בתחילה המאה ה-20, אך לאחר המצאת הטרנזיסיטור השימוש במנורות הלך ודעך. מכיוון ששימוש במנורות במעגל גורם לצליל להיות חמים יותר ובעל תווך הרמוניות נעים יותר, עדין ישנו שימוש במנורות במערכות סטריאו, מיקרופונים וכמובן מגברי גיטרה. השם השגוי אך המקובל "מנורה" נובע מהפעולה החשמלית של השפורפרת ,שיוצרת אור קליל. אנו נמשיך להשתמש במינוח "מנורה" במאמר כי הוא קל ומוכר לכולם.


יצרנים

בעבר, כאשר השימוש במנורות היה בשיאו, רוב המנורות יוצרו בארה"ב (RCA ,Sylvania, General Electric), אנגליה (Mullard ,Tung-Sol), גרמניה (Telefunken ,Siemens) והולנד (Philips, Amperex). אך כיום המצב שונה. ישנן שלוש יצרניות עיקריות למנורות בסין, רוסיה וסלובקיה. לרוב, אף נרכשו שמות המותגים של המנורות ואין להם שום קשר למנורות המקוריות והשם הוא למטרות שיווקיות בלבד. אך עדיין ניתן למצוא מנורות New Old Stock - NOS , שאלו למעשה המנורות המקוריות מהעבר ומחירם בהתאם.


מנורות סיניות: TAD, Sino, Groove Tubes, Ruby - מלבד השם, לא קיים בינהן שום הבדל. מיוצרות במפעל שוגונג בסין - קנו את הזולה ביותר.

מנורות רוסיות: Sovtek, Genalex - Gold Lion ,Svetlana, Mullard ,Tung-Sol, Electro-Harmonix - ישנו שוני קל בין המנורות וניסיון לשחזר את המפרט של המנורות המקוריות. מיוצרות במפעל רפלקטור בעיר סרטוב, רוסיה.

מנורות סלובקיות: Telefunken ו- JJ. ההבדל העיקרי בינהן הוא שהמנורות של טלפונקן עוברות טיפול בקור (קרייוג'ני) ומבחן עמידות ובכך המנורה עמידה לאורך זמן יותר. פרט לכך אין הבדל משמעותי בינהן. מיוצרות בעיר צ'אדקה בסלובקיה (לשעבר טסלה).


המותגים הבולטים בימינו

(השורה הראשונה ומחצית מהשניה - ייצור רוסי. החצי הימני של שורה שניה - ייצור סלובקי. שורה תחתונה - ייצור סיני)


לידעתכם, לרוב במגבר שלכם ישנן מנורות סיניות או רוסיות של Sovtek גם אם כתוב עליהן את מותג המגבר האהוב שלכם.


סוגים

כמו בצבא, גם כאן מחלקים את המנורות לשלושה סוגים עיקריים: מנורת קדם מגבר, מנורות כח ומנורות מיישרות (רקטיפייר).

מנורות הקדם מגבר (Pre amp) אלו המנורות שאחראיות על סאונד הקלין/ אוברדרייב במגבר, צליל אפקט הריוורב המובנה ו-phase inverter (יוסבר בהמשך).

מנורות הכח (Power amp) אלו הנורות המגבירות את האות. הן נותנות נפח לסאונד.

מנורות רקטיפייר הופכות זרם AC לזרם DC ובכך תורמות לדינמיקה של המגבר. לא קיימות בכל המגברים.


סוגי שפורפרות: מימין. שפורפרת קדם מגבר של Telefunken, שפורפרת כח של Tung-Sol ושפורפרת מיישרת של Sovtekכעת נצלול לעומק בדגמים.

כפי שנכתב לעיל, רוב המנורות בעבר יוצרו בארה"ב ובאנגליה לכל מנורה ישנו סימון בריטי ואמריקאי מקובל.

מנורות קדם מגבר:

1. סימון אמריקאי 12AT7, סימון בריטי ECC81. מנורה עם גיין נמוך. פותחה ע"י Mullard.

2. סימון אמריקאי 12AU7 , סימון בריטי ECC82. מנורה עם גיין בינוני.פותחה ע"י Mullard.

3. סימון אמריקאי 12AX7 , סימון בריטי ECC83. מנורה עם גיין גבוהה. פותחה ע"י Mullard.

לפי הסימון האמריקאי: 12 הוא הוולטג' הפנימי של המנורה ו-7 הוא מספר האלמנטים במנורה. האותיות הלועזיות הן הדגם.

ישנן עוד מנורות (12AY7 ו-12AV7) אך הן כמעט ואינן בשימוש במגברי גיטרה.


שפורפרות קדם מגבר. מימין: 12AX7 מולארד, 12AU7 עם רגלי זהב של ג'נלק, 12AT7 של סינומנורות כח:

כאן ישנו שינוי באופי של מנורות בריטיות מול אמריקאיות ולרוב נראה מנורות אמריקאיות במגברים עם סאונד אמריקאי כמו פנדר, מסה בוגי וכדומה, לעומת מגברים בריטיים כמו מארשל,אורנג' ווקס וכו'. כמו כן, גם שקע חיבור המנורה שונה. (הכוונה לסוג המנורה והייצור המקורי שלה. אין קשר לייצור עכשווי) 1. מנורת 6L6 או 5881. מנורה אמריקאית שפותחה ע"י RCA. מספקת 30W.

2. מנורת 6V6 מנורה אמריקאית שפותחה ע"י Kentucky Electrical Lamp Company. מספקת 14W. נראה אותה במגברים עם הספק נמוך.

3. מנורת EL34. מנורה בריטית שפותחה ע"י Mullard ומספקת 25W.

4. מנורת EL84 מנורה בריטית שפותחה ע"י Mullard ומספקת 17W. נראה אותה במגברים עם הספק נמוך.מנורות כח. מימין: EL84 של טונג סול. EL34 של טלפונקן. NOS 6V6 של סילבאניה. 6L6 של גרוב טיובס.5. מנורת KT66. מנורה בריטית שדי זהה ל6L6 ומספקת 25W. פותחה ע"י Marconi-Osram Valve

6. מנורת KT77. מנורה בריטית שדי זהה לEL34 ומספקת גם 25W. פותחה ע"י Marconi-Osram Valve

7. מנורת KT88. מנורה בריטית עוצמתית ביותר שמספקת 42W. פותחה ע"י Marconi-Osram Valve

מנורות KT עובדות בשיטה מעט שונה והן מוסיפות המון נפח לסאונד. לא מתאימות לכל המגברים.


מנורות KT. מימין: KT88 של ג'נלק, KT77 של ג'יי ג'יי, KT66 של טונג סול


מנורות כח צריכות להיות תאומות בינהן (matching) כאשר עובדות יחד באותו מגבר, בכדי שהזרם אותו הן צורכות יהיה אחיד.


מנורות מיישרות (רקטיפייר)

מנורת רקטיפייר משנה את הזרם מ-AC ל-DC ואינה נמצאת במסלול הסאונד של המגבר, אך היא משפיעה על הדינמיקה של המגבר והכניסה שלו לדרייב. כמו כן, רמת קימפרוס של הסאונד משתנה בהתאם למנורה. ישנן מספר מנורות רקטיפייר והשוני העיקרי בינהן הוא התאימות למגבר (לכל מגבר ישנו שקע מנורה המתאים לו).


מנורות מיישרות. מימין: 5Y3S של ג'יי ג'יי, 5AR4 / GZ3 של סובטק, 5U4GB של אלקטרו הרמוניקס


ישנם עוד מספר רב מאד של דגמי מנורות אך אנחנו סקרנו את העיקריים, שלרוב אנו פוגשים במגברי גיטרה/באס.


קצת על מיקומים ותפקידים ברוב המגברים ישנו מיקום וחשיבות למנורות הפרה אמפ. V1 היא המנורה הקרובה לכניסה והיא מנורת הגיין הראשונה. היא אחראית לסאונד של הדרייב של המגבר. רצוי שהיא תיהיה המנורה הטובה והאיכותית ביותר שלכם ולרוב תיהיה 12AX7. המנורה החשובה הבאה, היא המנורה שלפני מגברי הכח והיא Phase inverter. יתכן אולי שהיא חשובה יותר מ-V1 ותפקידה מורכב ומשתנה בסוג המגבר (עם/בלי מאסטר ווליום, מגבר עם מספר ערוצים) אבל בגדול היא אחראית לשבירת המגבר לפני כניסה לדיסטורשן. לרוב תיהיה 12AX7 או, אם רוצים יותר הד רום ופחות שבירה אז 12AT7.

כמובן שאין חוקיות ברורה במיקום המנורות והן משתנות ממגבר למגבר.


מתי צריך להחליף מנורות? כאשר אתם מרגישים שהמגבר מאבד מהסאונד שלו והמנורות הופכות למיקרופוניות וניתן לשמוע אם נוקשים עליהן את הנקישה במגבר, זה הזמן להחליף. קל מאד להחליף מנורות אך שימו לב, כאשר מחליפים דגם של מנורות כח לדגם אחר מומלץ לעשות כיוון bias וזאת יכול לעשות רק מי שמוסמך לכך (סכנת התחשלמות ומוות - זה לא צחוק!!).

אז נסכם

כאמור, ישנן מספר רב של מנורות כיום בשוק והכי נכון הוא לנסות איזו מנורה ויצרן יתאימו למגבר שלכם. אל תתפסו על מותגים כי במנורות של ייצור עכשווי עניין המותגים זניח מאד והוא שיווקי לחלוטין. אך עדיין רצוי להשקיע במנורות טובות ומתואמות. למגברי וינטאג' אנו כן ממליצים להתאמץ ולרכוש מנורות NOS מקוריות. זה הבדל של שמיים וארץ.

מוזמנים לבקר בעמוד המנורות שלנו ולשאול אותנו שאלות נוספות.

112 צפיות0 תגובות
לחצו על האייקון

רחל המשוררת 10, פתח תקווה

(רצוי לתאם הגעה מראש)

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

א'-ה' 10:00-20:30
ו' וערבי חג 10:00-15:30

waze

הגעה עם WAZE

 

© 2016-2020 by Enigma. All Right Revered