• Gil katsir

גיטרה - ולא מה שאתם חושבים

ברחבי העולם ישנו מגוון עצום של כלי מיתר וביניהם כמובן גיטרה.

אב הקדמון של הגיטרה הוא העוד הערבי. מן העוד התפתחה הלאוטה - כלי מיתרים עתיק מימי הביניים והרנסנס. ומן הלאוטה התפתחה הגיטרה. הגיטרה, המוכרת לנו, עברה מספרת תהפוכות, שינויים ושידרוגים עם השנים. חלקם מוכרים יותר, למשל, גיטרה חשמלית, גיטרה אקוסטית, גיטרה באס ואפילו גיטרה רזונייטור, לאפ סטיל ו כדומה. במאמר זה אנו נסקור את הגיטרות הפחות מוכרות והייחודיות.


קרביולה:

כלי מיתר ממשפחת הגיטרה שפותחה על ידי המוסיקאי הברזילאי פאולו נוגואירה בשביל חברת כלי הנגינה ג'יאניני (Giannini). צורתו היא ייחודית וגדולה בנפח של הגיטרה האקוסטית הסטנדרטית

יש לו מין קאטוואי שיושב על הברך וגם קאטוואי רגיל, שאתם מכירים בגיטרה אקוסטית. פתח תיבת התהודה נראה כאות D הפוכה, כמו בגיטרה צוענית. הכלי מגיע בחמש צורות, שהנפוצה היא אקוסטית 12 מיתרים. שמו של הקרביולה בא מהכלאה של המילה קראבו

(הארפסיקורד כלי נגינה עתיק בשמו הברזילאי) והמילה ויולה גיטרה בפורטוגזית.


קרביולה אקוסטית 12 מיתרים


חמשת דגמי הקרביולה הם: אקוסטית 6 מיתרים, אקוסטית 12 מיתרים, קלאסית 6 מיתרים, חשמלית ובאס.

הכלי הוכר לעולם כאשר ג'ימי פייג' מלהקת Led Zeppelin ניגן על דגם 12 המיתרים ולינה פרי מלהקת 4 Non Blondes שניגנה בדגם 6 מיתרים.
ג'ימי פייג' מלד זפלין מנגן על קרביולה מדגם 12 מיתרים אקוסטי


לינה פרי מלהקת 4 Non Blondes בקליפ What's Up?


סיגר בוקס גיטר:

כן, כן, כמו ששמעתם גיטרה העשויה מקופסת סיגרים או בשמה המקצועי סיגר בוקס גיטר ... זו גיטרת סלייד שגופה בנויה מקופסת סיגרים. אך בימינו המודרנים הקופסה מיוצרת במיוחד ללא קשר לא סיגרים (לא חוקי במדינות מסויימות).

גיטרה זו, נפוצה במוסיקת הבלוז האמריקאית השורשית, שנכנסה למסורת למעלה מ100 שנים. הגיטרה עצמה באה בצורה של 3 מיתרים אשר כיוונו gdg ובצורה של 4 מיתרים שכיוונו כמו 4 המיתרים הגבוהים בגיטרה dgbe. כמובן שניתן לכוון במספר נוסף של כיוונים.

הגיטרה עצמה נפוצה שהיא עם פיקאפ פייאזו, פנימי בגלל שצלילו לא חזק במיוחד ולפעמים אפילו פיקאפ מגנטי, כמו של גיטרה חשמלית, המאפשר נגינה עם פדאל דרייב בעל גיין גבוה יותר. (פייאזו רגיל יגרום לפידבק ולא יישמע טוב). כלי הנגינה הזה, תועד כבר מעל למאה שנים, עוד מתקופת מלחמת האזרחים האמריקאית, שלמוסיקאים ולחיילים לא היה תקציב לרכוש גיטרה והם אילתרו גיטרה ממה שיכלו והתוצאה היא הגיטרה היחודית הזאת.סיגר בוקס 3 מיתרים עם פיקאפ מגנטי של חברת Lace

לפרטים נוספים ורכישת של סיגר בוקס גיטר, תוכלו לבקר בדף האתר.


גיטרת טרץ:

כן, גיטרת טרץ. כמו ששמעתם. גיטרה זו ,היא גיטרה הקטנה מהגיטרה הקלאסית הסטנדרטית, אך גדולה מגיטרללה. מיתריה הם מיתרים מיוחדים, שיכולים להגיע גם לכיוון הסטנדרטי.

הכלי עצמו מכוון כ:GCFA#DG - כמו כיוון רגיל של גיטרה אך עם קאפו בשריג השלישי.

הגיטרה עצמה תפסה תאוצה, יחד עם גיטרת הפארלור, במאה ה19 והייתה אהובה מאוד באירופה.גיטרת טרץ


גיטרת דלבצ'יו או ויולה סרטאנחה:

את גיטרת הרזונייטור האמריקאית אתם בטח מכירים, הגיטרה עם חרוט (מעין רמקול פאסיבי) במרכזה, אהובה על ידי נגני הבלוז והפולק האמריקאים.

אבל מה אם יקרה ונספר לכם, שהכלי עבר מין שינוי נחמד וברזילאי בשם דלבצ'יו??

הגיטרה פותחה על ידי חברת הגיטרות DelVecchio ,שעל שמה נקראה הגיטרה גיטרה זו, ומאופיינת במעין דיסקית עשויה עץ ובתוכה ישנה הגברה בצורת מכסה ממתכת. ראש הכלי נראה כמו

ראש של גיטרה קלאסית ... הגיטרה יכולה להיות בדגם של 10 מיתרים (כמו ויולה קאיפריה) או 6 מיתרים כגיטרה רגילה ונפוצה במוסיקת הפולק באיזור אולינדה, בצפון מזרח ברזיל.


הגיטרה התפרסמה מחוץ לברזיל כאשר צ'ט אטקינס ניגן איתה.

כיום המפעל כבר לא מייצר את הגיטרה הייחודית הזאתי אבל נראה אותכם משיגים אחת כמוהה! (לפעמים רוזיני מייצרים כזו לפי ביקוש) .צ'ט אטקינס עם הגיטרה המיוחדת


גיטרות בריטון וטנור:

אינסוף לסוגי הגיטרות ולכן נפרט כאן על שני סוגים ייחודים נוספים.

גיטרת טנור: גיטרה אקוסטית לרוב אך יש לה גם גרסה חשמלית, בעלת 4 מיתרים שמכוונת CGDA כמו מנדולינה או בנג'ו טנור. לא ממש ידוע מי המציא את הגיטרה, אבל חברת הגיטרות (אז בעיקר מנדולינות) גיבסון בנתה בהתחלה גיטרת טנור בצורת אגס עם צוואר של בנג'ו ועם הזמן עברו לעיצוב של גיטרה אקוסטית.

בתמונות הבאות תראו גלגולים של הגיטרה עצמה.


משמאל:

צורתה המקורית של גיטרת טנור

למטה:

גיטרת טנור מודרנית של חברת Ashburyלפרטים נוספים ורכישת של גיטרת טנור, תוכלו לבקר בדף האתר.


גיטרת בריטון היא גיטרה המגיעה כגיטרה אקוסטית אך גם נפוצה כחשמלית. הגיטרה עצמה היא בין גיטרה רגילה לגיטרת בס וצלילה נמוך ודיי אפל. היא אהובה על ידי נגני מטאל ורוק. ביניהם גיטריסט להקת סטיינד מייק מושוק (הוא מנגן על דגם בריטון חשמלי).

כיוון הגיטרה עצמה היא כ beadf#b , כמו גיטרת 7 מיתרים רק עם 6 מיתרים. הכלי מכוון גם למטה ונמוך יותר. ישנו כיוון מגניב שגיטריסט סטיינד מייק מושוק מכוון אותו והוא :G#C#G#C#F#A#.


גיטרה אקוסטית בריטון של חברת Alvarez


לפרטים נוספים ורכישת של גיטרת בריטון, תוכלו לבקר בדף האתר.


ולסיום, גיטרה מעניינת מאד שדי קשה להשיג והם כן אז במחיר אסטרונומי.

גיטרת שראמל או גיטרה נבל: הגיטרה נראית לפעמים גם קונטרה-גיטרה. היא גיטרה קלאסית רגילה שפותחה באוסטריה ונוספו לה גם מיתרי הבאס. הגיטרה מנוגנת רגיל ואילו מיתרי הבאס מנוגנים כפתוחים.


גיטרת שראמל מודרנית של חברת Timberline


לסיכום, ישנם אינסוף לסוגי גיטרות מכל הסוגים, צורות, מספר של מיתרים, טכניקות וכל מה שתוכלו לדמיין. יש כאן גיטרות שהן דיי נדירות להשגה ויש כאלה שקלים להשגה. כמובן שלרוב בישראל, לא תמצאו גיטרות אלו. אנחנו כאן ב- Musical Spices נותנים את המענה הכי נוח ועושים מאמצים להביא גיטרות וכלי נגינה מיוחדים וייחודיים.

מוזמנים לעיין במוצרינו ואם לא רכשתם לעצמכם כלי נגינה מרתק כזה או אחר, לפחות השכלתם וטבעתם בעולם עשיר וקסום.


142 צפיות0 תגובות
לחצו על האייקון

רחל המשוררת 10, פתח תקווה

(רצוי לתאם הגעה מראש)

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

א'-ה' 10:00-20:30
ו' וערבי חג 10:00-15:30

waze

הגעה עם WAZE

 

© 2016-2020 by Enigma. All Right Revered